نصب کرکره درب برقی در اصفهان و حومه

اجزای کرکره برقی :

  • کنترل پنل کرکره برقی
  • ریموت کرکره برقی
  • محفظه کرکره برقی
  • رول کرکره برقی
  • ریل کرکره برقی
  • تیغه کرکره برقی

در این بخش شما را با مراحل نصب کرکره برقی آشنایی میکنم .

Some text

نحوه ورود به شغل نصب کرکره برقی

برای ورود به شغل نصب کرکره برقی و فعالیت در ان گزینه های مختلفی پیش رو دارید. شما می توانید به عنوان کارآموز یا همان شاگرد در کنار یک نصاب باتجربه کرکره برقی مشغول به یادگیری مهارت های لازم شوید. این قدیمی ترین روش برای ورود به بازار کار و هر شغلی محسوب می شود اما دارای ایراداتی نیز می باشد. ممکن است اموزش ها در این روش اصولی نباشند و ایراد دیگر صرف زمان زیاد است.

معرفی اجزای کرکره برقی اتومات

کرکره برقی دارای قطعات، اجزا و بخش های مختلفی است که هر کدام وظایفی برعهده دارند و از ویژگی هایی برخوردار می باشند. در دوره آموزش نصب کرکره برقی در کرج با این قطعات به صورت کامل آشنا خواهید شد.

موتور

اصلی ترین بخش هر کرکره برقی موتور آن می باشد که نیروی الکتریکی را به نیروی مکانیکی تبدیل نموده و موجب حرکت و فعال شدن کرکره و باز و بسته شدن آن می شود. مدل های مختلفی از موتور کرکره برقی وجود دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

موتور تیوبلار (توبولار)

این موتور برای اماکن کم تردد و جاهایی که میزان باز و بسته شدن درب در طول روز کم است گزینه ای ایده آل به شمار می رود. شما می توانید از موتور تیوبلار برای کرکره برقی درب پارکینگ منازل شخصی و یا درب فروشگاه های کوچک استفاده کنید. این موتور فضای کمی را اشغال می کند و می توان آن را در محیط های کوچک با ابعاد کم نصب نمود. با روشن شدن موتور توبولار یک رول که در بالای کرکره قرار دارد به حرکت درآمده و عمل باز و بسته شدن صورت می گیرد.

از بهترین انواع موتور تیوبلار کرکره برقی می توان به بارزانته، SDC، بتا، اسمارت، تیونی، فونیکس، لینوکس، تسلا، سیرون و لیفت توربو اشاره نمود.

موتور ساید

از شناخته شده ترین و پراستفاده ترین انواع موتور کرکره برقی می توان به موتور ساید اشاره نمود که هنگام نصب در قسمت کناری کرکره قرار می گیرد. معمولا از این موتور برای کرکره های برقی اماکنی که تردد زیادی دارند (مجتمع های تجاری، پارکینگ های عمومی، مراکز اداری و …) و از درب های بزرگ و سنگین برخوردار می باشند، استفاده می شود.

این موتور بی صدا بوده و دارای مدل های مختل با قدرت های گوناگون است. از معروف ترین برندهای تولید کننده موتور کرکره برقی ساید می توان به برندهای آلرو، مارانتک، بی اف تی، بارزانه، اسمارت، لیفت توربو و سیگما اشاره نمود.

موتور سانتلار

یکی دیگر از موتورهای کرکره برقی موتور سانتلار می باشد که برای کرکره هایی با وزن کم و سبک مناسب است. معمولا در مکان هایی که میزان رفت و آمد متوسطی دارند و باز و بسته شدن در سطح متوسطی قرار دارد از موتور سانتلار بهره می گیرند. همچنین می توان از این موتور برای تبدیل کرکره های سنتی و قدیمی به کرکره برقی استفاده کرد.

تیغه

تیغه کرکره برقی همان بدنه اصلی آن می باشد که از مواد اولیه مختلفی مانند آلومینیوم، پلی کربنات و یا گالوانیزه برای ساخت آن استفاده می شود. تیغه یا همان کرکره ها دارای مدل های مختلفی هستند که از لحاظ ظاهر، رنگ، طرح، ضخامت، ابعاد و اندازه و … متفاوت با یکدیگر هستند.

ریل
ریل ها که نقش محافظت از تیغه ها را در برابر ساییده شدن دارند از دیگر اجزای کرکره برقی محسوب می شوند. ریل ها در دو طرف تیغه ها نصب می شوند و معمولا جنس انها از آهن یا آلومینیوم است.

شفت

هنگام بسته شدن کرکره برقی تیغه درون محفظه ای قرار می گیرد که به آن شفت گفته می شود.

رسیور

کرکره برقی نیز مانند هر دستگاه الکترونیکی کنترل از راه دور دارای یک دستگاه مرکزی است که به آن رسیور گفته می شود. رسیور اطلاعات را از ریموت کنترل مبنی بر باز و بسته شدن درب دریافت نموده و آن را به موتور منتقل می کند.

کیس

برای جلوگیری از صدا هنگام باز و بسته شدن کرکره برقی قطعه ای پلاستیکی در اطراف تیغه ها قرار می گیرد که به آن کیس گفته می شود. کیس مانع بروز اصطکاک تیغه ها می شود.

5- نصب رسیور کرکره برقی

قبل از سوار کردن تیغه های کرکره برقی، باید رسیور یا برد کرکره برقی را نصب کنیم. در اینجا ما برای آموزش تصویری نصب کرکره برقی از رسیور درپا برای آموزش استفاده کرده ایم.

نحوه ی نصب تمام رسیور های کرکره برقی معمولا روی یک برگه داخل جعبه توضیح داده شده است. اگر قبلا کمی با سیم و برق اشنایی داشته باشید خیلی راحت میتوانید سیم  ها را متصل کنید. برای اینکار دو کابل یا دو رشته سیم روی رسیور کرکره برقی وجود دارد.  یکی از رشته ها دارای ٣ سیم است که آنها را طبق رنگشان به ٣ سیم موتور یعنی آبی همان مشترک یا نول، مشکی به مشکی برای راستگرد و قهوه ای به قهوه ای برای چپگرد متصل می کنیم.

رشته سیم  دیگری که روی رسیور است را باید مستقیما به برق متصل کنیم، سیم آبی به آبی برای نول، مشکی به مشکی برای فاز و زرد به زرد برای ارت می باشد. لازم به ذکر است  که گاهی رنگ سیم ها دقیقا به همین ترتیب نیست.

معمولا داخل جعبه ی هر رسیور دو ریموت موجود است و روی خود رسیور هم دکمه های بالا و پایین و استپ وجود دارد.  شما میتوانید با استفاده از آنها مدار را تست کنید.

نصب کرکره برقی
همانطور که در مقالات قبلی گفته شد، کرکره برقی یکی از انواع درب های اتوماتیک به حساب می آید که امروزه استفاده از آن بسیار رایج است. در گذشته از درب های کرکره ای دستی برای مغازه ها و فضاهای تجاری استفاده می شد، ولی امروزه کرکره اتوماتیک جایگزین این نوع درب ها گردیده و کار را برای مصرف کننده ها آسان نموده است. همین امر نیز باعث افزایش تقاضا برای این محصول شده است.

بنابراین با توجه به افزایش تقاضا برای خرید درب های اتوماتیک، نصب کرکره برقی و هزینه های مرتبط با آن نیز یکی از مسائل خریداران است. برای نصب کرکره برقی باید تمامی مراحل موجود را قدم به قدم طی کنید تا به بهترین شکل و صحیح ترین شکل کرکره برقی خود را نصب نمایید. در بخش های بعدی صفر تا صد نصب کرکره برقی را برای شما عزیزان قرار داده ایم.

با ما همراه باشید. در ادامه قرار است با یکدیگر آموزش نصب کرکره برقی را خلاصه نماییم.

آموزش نصب کرکره برقی
قطعا شمایی که در حال جستجوی اطلاعات مرتبط با آموزش نصب کرکره برقی هستید، در کی از چند گروه زیر قرار می گیرید.

شما یک نصاب کرکره برقی هستید که به دنبال اطلاعات به روز می باشید.
شما یک مبتدی در حوزه خدمات نصب کرکره برق می باشید که مایل به یادگیری و آموزش خودخوان هستید.
شما یک مغازه دار یا فروشگاه دار هستید که به دنبال نصاب کرکره برقی می گردید.
شما یک مغازه دار یا فروشگاه دار هستید که قصد دارید مراحل نصب کرکره برقی را خودتان طی کنید.
نگرن نباشید. این آموزش برای همه شما مفید و جامع خواهد بود.

مراحل نصب کرکره برقی
اگر به خواهیم مراحل نصب کرکره برقی را لیست کنیم، باید به شکل زیر در اختیار شما باشد:

محاسبه ابعاد کرکره برقی
تخریب و بیرون کشیدن کرکره قدیمی ( درصورت موجود بودن ) قبل از نصب کرکره برقی توسط نصاب کرکره برقی
نصب پروفیل کرکره برقی جدید
نصب صفحه پلیت کرکره برقی
نصب ریل کرکره برقی
نصب شفت کرکره برقی
نصب بلبرینگ و اندکپ کرکره برقی
نصب موتور کرکره برقی
نصب تیغه و کپس کرکره برقی
جا زدن تیغه‌ها در داخل ریل
تنظیم حد بالا و پایین کرکره برقی
نصب تنظیم رسیور کرکره برقی
نصب و تنظیم ریموت کرکره برقی
نصب جاقفلی کرکره برقی
آموزش رایگان نصب کرکره برقی
با توجه به رسالت ما در این مقاله که آموزش رایگان نصب کرکره برقی می باشد، در ادامه با آموزش تصویری نصب کرکره برقی همراه ما باشید.

محاسبه ابعاد کرکره برقی
قطعا می دانید که متراژ کرکره اتوماتیک در انتخاب موتور مناسب و نیز به منظور تعیین ابعاد و تعداد تیغه های کرکره برقی بسیار ضروری است. بنابراین اندازگیری اولیه جهت ساخت کرکره برقی که متراژ نهایی کرکره را مشخص می کند بسیار مهم است.پس اندازه گیری و محاسبه متراژ کرکره برقی می بایست بصورت اصولی و با دقت بالا انجام شود.

برای اندازه گیری ساخت و نصب کرکره برقی در صورتی که ستون ها شاسی کشی شده باشند، از اندازه گیری اولیه عرض دهنه مورد نظر، کافی است.

توجه داشت باشد که، در این حالت می بایست 3 سانتیمتر از عرض اندازه گیری شده در ابتدا کم شود. چرا؟ چون می باید 1 سانتیمتر به خاطر نصب کپس انتهایی (درپوش) و 2 سانتیمتر برای بادخور انتهای تیغه در ریل کناری و در مجموع 3 سانتیمر کم شود. با این کار طول لازم برای برش شاخه تیغه به دست می آید.

در صورت نبود پروفیل آهنی شاسی کشی شده، 8 سانتیمتر دیگر نیز به علت استفاده از قوطی4 در 4، از عرض اولیه کم کنید. سعنی مجموعا 11 سانتی متر.

البته بسته به موقعیتهای مختلف، نحوه شاسی کشی برای نصب و ساخت کرکره برقی می تواند متفاوت باشد.

محاسبه تعداد تیغه کرکره
محاسبه تعداد تیغه کرکره برقی کار ساده ای است. برای محاسبه تعداد تیغه کرکره با توجه به مرحله قبلی ابتدا باید ارتفاع دهنه (در واقع منظور از ارتفاع دهنه، طول بازشوی کرکره برقی می باشد) اندازه گیری شود. پس از آن با توجه به ابعاد صفحه پلیت و لوله مورد استفاده، در صورتی که از موتور توبلار استفاده می کنیم 60 سانتیمتر و در صورتی که از موتور ساید استفاده می کنیم 80 سانتیمتر به مقدار ارتفاع اندازه گیری شده اضافه شود.

در نهایت کافی است مقدار به دست آمده را بر پهنای مفید تیغه کرکره تقسیم کرده تا تعداد تیغه های لازم برای نصب کرکره به دست آید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص انواع تغیه کرکره برقی وارد صفحه قیمت تیغه کرکره برقی شوید.

نکته قابل توجه در هنگام انتخاب تیغه کرکره برقی برای نصب اینکه: برای کرکره برقی هایی که عرض بالای 7 متر دارند یا ارتفاع آنها بالای 6 متر است می باسیت از تیغه 100 میلیمتر استفاده کنید.

نکته مهم دیگر اینکه: در صورتی که هم عرض دهنه کرکره اتوماتیک بالای 7 متر و هم ارتفاع آن بالای 6 متر باشد، علاوه بر استفاده از تیغه 100 می بایستی از موتور ساید 3 فاز برای حرکت کرکره استفاده نمایید.

تخریب و بیرون کشیدن کرکره قدیمی
اگر مرحل دارای کرکره برقی فولادی باشد، مجبور به تخریب و بیرون کشیدن کرکره قدیمی هستیم. برای خارج کردن کرکره قدیمی می بایست، مراحل زیر را طی کنید:

برش ریل کرکره برقی
وقتی كركره قدیمی پایین است هر دو طرف ریل و شفت کرکره را برش دهید. این کار باعث می شود وقتی از سنگ فرز استفاده می کنید به شیشه سکوریت پشت کرکره یا اجناس داخل مغازه آسیب نرسد.

با برش ریل کرکره برقی، می توان تیغه فولادی كركره آهنی قدیمی را به راحتی از شیار هایی كه برش داده اید بیرون کشیده و تا جایی كه فنرها کرکره دیده شود كركره را پایین بکشید.

باز کردن پیچ فنر کرکره برقی
بعد از این کار نوبت به باز کردن پیچ هایی است که كركره را به فنرها متصل كرده اند. توجه داشته باشید که تعداد فنرها به اندازه و وزرن كركره قدیمی بستگی دارد. معمولا به ازای هر فنر باید یک پیچ باز شود. این پیچ ها اکثرا با اچار ١٣ باز خواهند شد.

توجه داشته باشد که بعضی از فنرها شكسته شده بوده و شارژ ندارند، اما در عوض بعضی از آنها شارژ دارند. یعنی زمانی كه پیچ اتصال را باز می كنید، فنر با نیروی و فشار بسیار زیادی آزاد خواهد شد. بنابراین این كار بسیارخطرناک است و باید در حین این کار حواستان کاملا جمع باشد.

بعد طی کردن مراحل فوق، كركره را با احتیاط از ریل خارج کرده و از پایین به بالا رول کنید. پس از رول کردن کرکره، آن را با طناب بسته و در گوشه ای قرار دهید.

باز کردن شفت کرکره برقی
معمولا شفت توسط ٢ عد پیچ بلند یا جوشکاری به پلیت متصل شده است. بنابراین اگر کار اتصال را پیچ انجام داده باشد، با باز کردن دو پیچ متصله به آن شفت را باز کرده و رو به بالا می کشیم تا شفت آزاد بشود. و اگر به کمک جوش اتصال انجام شده باشد باید با سنگ فرزجوش را برش داده تا شفت رو ازاد کنید.

جدا کردن ریل کرکره آهنی
در انتها مرحله تخریب باید ریل های قدیمی را از بدنه محل نصب کرکره برقی جدا کنید. اگر ریل کرکره برقی به کمک شاخک به چهارچوب متصل شده است شاخک ها را برش دهید و اگر به کمک جوش به ستون های دیوار متصل شده است، به کمک سنگ فرز، جوش را برش داده و ریل ها را آزاد نمایید.

در آموزش تصویری نصب کرکره برقی تمام این مراحل به صورت قدم به قدم نمایش داده شده است.

آموزش تصویری نصب کرکره برقی
بعد از تخریب کرکره قدیمی نوبت به نصب کرکره جدید با متعلقات آن می رسد.

نصب صفحه پلیت کرکره برقی
در واقع صفحه پلیت کرکره برقی صفحاتی هستند که به صورت عمود بر روی پروفیل جوش داده می شوند تا بتوانسد لشفت یا همان دارم را بر روی پروفیل سوار نمایید. برای نصب هر کرکره اتوماتیک 2 عدد صفحه پلیت نیاز است.

از انجا که جوشکاری عمودی کار سختی است، پیشنهاد می شود صفحه پلیت را قبل از اینکه پروفیل و ریل ها را نصب کنید، روی زمین به پروفیل متصل نمایید. سپس همه را باهم یک جا نصب کنید.

یعنی اول صفحه پلیت را به پروفیل جوش کرده، سپس ریل را بر روی پروفیل پیچ نمایید و در نهایت پروفیل را به دیوار نصب کنید. درضمن اگر قصد دارید جا قفلی نیز نصب کنید بهتر است آن ها را هم روی زمین جوشکاری کرده سپس بر روی کار سوار نمایید.

برای این کار قبل از هر چیزی ابتدا پروفیل را جای ریل قبلی قرار می دهیم و باید با استفاده از تراز آن را شاغول میكنیم.

بعد از جاگذاری دقیق پروفیل و شاغول كردن آن، یک نفر باید پروفیل را سفت نگه دارد و نفر دیگر پروفیل را به ستون جوش دهد. وقتی ستون آهنی باشد شما پروفیل را راحت جوش میدهید، و وقتی ستون بتونی باشد اول باید با استفاده از هیلتی یک سوراخ روی ستون ایجاد کرده و بعد از ایجاد سوراخ یک میلگرد ٢٠ سانتی داخل سوراخ ها بكوبید تا بتوانید پروفیل را به میلگردها جوش دهید.

نصب ریل کرکره برقی
همانطور که می دانید، کرکره های برقی به شکل عمودی، به به سمت بالا و پایین حرکت می کنند و برای حرکت کردن نیازمند چهارچوبی می باشند که در واقع به این چهارچوب یا گایدها، ریل کرکره برقی گفته می شود. ریل ها به صورت ناودانی شکل و شبیه به حرف U لاتین طراحی شده و در انواع مختلفی وجود دارند.

همانطور که پیش تر گفته شد، نصب ریل کرکره برقی می تواند همراه با صفحه پلیت و پروفیل همزمان اتفاق بیافتد. برای نصب ریل کرکره برقی، کافی است ریل ها را با استفاده از پیچ های مخصوص به پروفیل محکم کنید تا تیغه ها بتوانند به راحتی بر روی آنها حرکت کنند.

برای انجام این کار در ابتدا با استفاده از یک مته با سایز 10 قوطی که در پشت ریل قرار گرفته است را سوراخ کنید. در ادامه باید یک سوراخ دیگر نیز در قسمت دوم قوطی ایجاد کرده که این سوراخ باید کوچک تر از سوراخ قبلی باشدتا قوطی بتواند با انتهای پیچ درگیری داشته و محکم شود.

پس از آن ریل بر روی پروفیل پیچ شده و در این حالت پیچ وارد فضای داخلی قوطی می گردد. هنگامی که تیغه ها به سمت بالا و پایین حرکت می کنند هیچ گونه درگیری با پیچ به وجود نیامده و این کار به صورت کاملا روان انجام می گیرد.

نصب شفت کرکره برقی
مرحله ی بعدی آموزش رایگان نصب کرکره برقی، نصب شفت کرکره برقی می باشد. شفت یا درام کرکره برقی از یک سمت به بلبرینگ یا اندگپ (یاتاقان) و از یک سمت به موتور کرکره برقی متصل می شود. بنابراین نصب شفت هم زمان با این دو قطعه انجان می شود.

نصب اندکپ و بلبرینگ کرکره برقی
مرحله بعد در اموزش نصب درب کرکره برقی، نصب بلبرینگ و اندکپ کرکره برقی می باشد. همانطور که گفته شد این مرحله از آموزش کرکره برقی در کنار نصب شفت صورت می گیرد.

برای این کار لوله یا شفت را روی زمین قرار دهید. لوله معمولا فلزی و قطر خارجی آن 8 سانتیمتر است و برای موتور های ساید با قطر 11 سانت استفاده می شود.

در سمتی که موتور قرار نمی‌گیرد اندکپ و یاتاقان را مونتاژ کنید.

اندکپ می‌ تواند پلاستیکی یا فلزی باشد. اندگپ موتور توبلار که یاتاقان و اندکپ هر دو به صورت کارخانه ایی به هم پیوسته هستند پلاستکی است. اندگپ فلزی برای موتور ساید و توبولار نیز تولید می شود که برای نصب یک شفت ، دو پولی و یک یاتاقان پکیج شده است.

اگر اندکپ شما پلاستیکی بود، قسمت پلاستیکی آن را در داخل لوله قرار داده و شفت آن را به سمت بیرون قرار دهید.

در آخر اگر فلزی بود یکی از پولی ها را در انتها شفت جوش داده و پولی دوم باید در داخل شفت آزاد باشد. سپس هنگام نصب پولی اول داخل لوله قرار گرفته و آن را جوش نمی‌ زنید. پولی دوم را نیز لب به لب با لوله جوش کرده و یاتاقان را هم به شفت جوش می کنید.

حال یک طرف دیگر لوله باید موتور توبولار یا ساید متصل شود. در بخش زیر طریقه نصب کرکره برقی با موتور های مختلف و نکات مهم در رابطه با روش نصب کرکره برقی با موتور های توبولار و ساید را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار داده ایم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed